Turistické cíle

POPIS OKOLÍ

Rekreační areál Skalka je součástí tzv. Máchova kraje, na pomezí severních a středních Čech, administrativně nyní patří do Libereckého kraje. Skalka u Doks je l km vzdálená malebná osada s roubenými chalupami a zvoničkou. 2 km opačným směrem leží město Doksy založené roku 1296, které je propojeno zástavbou podél jezera se známým rekreačním centrem Staré Splavy. Obě tato místa spojuje hlavní a jedinečná turistická atrakce tohoto kraje – Máchovo jezero, dříve Velký rybník, založený již Karlem IV.

Máchovo jezero má několik pláží po celém obvodu, přístaviště nabízí vyhlídkové jízdy loděmi a různé další vodní atrakce jako tobogány atd. Hlavní pláž je vzdálena od penzionu cca 30 min. chůze, autem 5 min. Okolní krajina je součástí Dokeské pahorkatiny a CHKO Kokořínsko s typickými pískovcovými útvary a lidovou architekturou (např.nedaleké osady Ždár, Okna, Kruh aj.).

V našem kraji jsou ideální podmínky pro všechny druhy turistiky, zejména cykloturistiku s množstvím dobře značených cyklotras, jejichž počet každým rokem stoupá. Jsou zde též výborné podmínky pro skalní lezení a samozřejmě množství tras pro pěší turistiku. Pro milovníky koní je pouhých 5 km od penzionu jezdecká farma Vrchovany, kde lze uskutečnit projížďky na koních i ponících. Za pozornost stojí i prohlídka kaňonu Peklo, který začíná v obci Zahrádky vzdálené cca 10 km, která se ještě donedávna pyšnila nádherným zámkem, který se v roce 2003 stal obětí ničivého požáru.

TURISTICKE CÍLE – TIPY NA VÝLETY

Hrady a zámky v blízkém okolí

  • Bezděz – slavný gotický hrad, dominanta kraje, vzdálen cca 7 km
  • Houska – hrad s bránou do pekla. – vzdálen cca 15 km
  • Kokořín – vzdálen cca 25 km
  • Lemberk – vzdálen cca 30 km
  • Zákupy – vzdálen cca 20 km
  • Stránov – vzdálen cca 30 km
Města a jiné zajímavé lokality

Česká Lípa – vzdálena 18 km, sklářská města Nový Bor a Kamenický Šenov s unikátním čedičovým skalním útvarem „kamenné varhany“, Mladá Boleslav – vzdálena 25 km, Sloup s kamenným klášterem, Jablonné v Podještědí s bazilikou sv. Vavřince, patronkou města sv. Zdislavou a léčivým pramenem, Liberec – krajské město vzdáleno cca 40 km, Děčín (Hřensko, Tichá a Divoká soutěska řeky Kamenice – romantické plavby na lodích).
Pravčická brána a Jetřichovické stěny – nádherné skalní útvary a mnoho dalších krásných míst v podhůří Jizerských a Lužických hor vše max. do 50 km od našeho penzionu.

Hlavní město republiky Praha je dosažitelné za pouhou 1 hodinu jízdy autem !